گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفر معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به باکو


  چاپ        ارسال به دوست

همکاری رسانه ای میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان

سفر معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به باکو

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز دوشنبه 19 تیر ماه در راس یک هیئت رسانه ای وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد. در این سفر که چهار روز به طول انجامید حسین انتظامی و هیئت همراه با مقامات عالی جمهوری آذربایجان در خصوص گسترش همکاری های رسانه ای دو کشور دیدار و گفتگو نمودند.

حمیدرضا آصفی عضو شورای طرح و برنامه معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی اسبق وزارت امورخارجه، محمد جعفر صافی مدیرکل رسانه های خارجی، حمید احمدی معاون اداره دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه، جواد مهاجر سردبیر خبرگزاری خبر آنلاین، سید جعفر هاشمی رییس موسسه نشر آوران و سفیر سابق ایران در کشورهای چک و برزیل، انتظامی را در این سفر همراهی می کردند.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در این سفر از خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان آذرتاج و نیز خبرگزاری ترند، خبرگزاری آپا، شبکه تلویزونی اجتماعی جمهوری آذربایجان و نیز چند مکان فرهنگی و دیدنی شهر باکو دیدن کردند. حسین انتظامی در این سفر همچنین با علی حسن اف معاون سیاسی و اجتماعی رییس جمهور آذربایجان، ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری و آماشوف رییس شورای مطبوعات جمهوری اذربایجان در خصوص گسترش همکاریهای فرهنگی و رسانه ای میان دو کشور  دیدار و گفتگو نمود.

حسین انتظامی و هیئت همراه همچنین در نشست مشترک رسانه ای میان ایران و آذربایجان در شهر باکو که با حضور بیش از 70 نفر از مقامات و اصحاب رسانه این کشور برگزار شد، شرکت کردند و در روز آخر حضور خود ر جمهوری آذربایجان به شهر مذهبی و فرهنگی گنجه سفر و از اماکن دیدنی این شهر از جمله آرامگاه حکیم نظامی گنجوی بازید نمودند.

خلاصه موارد مطروحه در دیدارهای هیئت عالیرتبه مطبوعاتی کشورمان در شهر باکو بشرح زیر می باشد:                             در صبح نخستین روز سفر حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و رشد اسلامی ایران و هیئت همراه با اصلان اصلان اف رئیس خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان «آذرتاج» دیدار نمودند. معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به اشتراکات فرهنگی و دینی مردم دو کشور همسایه ایران و آذربایجان هدف از سفر خود را بررسی راهکارهای تقویت روابط رسانه ای، فراهم کردن سفرهای متقابل نمایندگان رسانه ای و ایجاد خواهر خواندگی میان رسانه های جمعی دو کشور عنوان نمود. وی افزود تقویت روابط رسانه ای میان ایران و جمهوری آذربایجان نقش مثبتی در گسترش روابط مردمی و نیز توسعه مناسبات و همکاری های فیمابین در سایر حوزه های همکاری دو کشور دارد. وی همچنین با اشاره به وظیفه رسانه ها در شرایط فعلی جهان و منطقه گفت: نمایندگان رسانه ها باید در راستای معرفی و افشای چهره واقعی گروه های افراط گرای منطقه بصورت فعال تلاش و با یکدیگر همکاری نمایند.

در این دیدار رئیس خبرگزاری رسمی آذرتاج نیز ضمن موثر دانستن تقویت همکاری های رسانه ای در توسعه  همه جانبه مناسبات دو کشور، با ارائه گزارشی درخصوص فعالیت های آذرتاج گفت: خبرگزاری آذرتاج پس از استقلال جمهوری آذربایجان تقویت روابط و همکاری با رسانه های معروف جهان از جمله ایرنا را در اولویت کاری خود قرار داده است. وی همچنین از شرایط فراهم شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فعالیت خبرنگار این خبرگزاری در تهران نیز ابراز قدردانی نمود. وی ضمن عنوان نمودن جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان افزود: ایران هرگز کمک های خود را از جمهوری آذربایجان دریغ ننموده و بر این مبنا آذرتاج همواره انتشار مطالب مثبت در مورد روابط دو کشور را در اولویت سیاست های خبر رسانی خود قرار داده و همواره به این اصل مهم پایبند بوده است.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران پس از این دیدار از خبرگزاری 'ترند' جمهوری آذربایجان که بیشتر در زمینه انعکاس اخبار اقتصادی، انرزی و کشورهای حوزه دریای خزر فعال است، بازدید و با ایلگار حسین اف رییس این خبرگزاری و آقای آماشوف رییس شورای مطبوعات جمهوری آذربایجان در خصوص تقویت روابط رسانه ای و تعاملات میان نمایندگان رسانه ای دو کشور دیدار و گفتگو نمود. در این دیدار ایلگار حسین اف ضمن معرفی فعالیت های خبرگزاری ترند و ارتباطش با مراکز مهم خبری جهان خواهان بسط همکاری این خبرگزاری با خبرگزاری های ایران بعنوان مهمترین کشور منطقه گردید.

عصر این روز معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران با «ابوالفضل قارایف» وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان دیدار نمود. در این دیدار حسین انتظامی گفت: دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان به علت مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و ما باید برای گسترش این روابط تلاش کنیم. وی همچنین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اهمیت خاصی قائل است، هدف از سفر خود و هیات همراه به باکو را تشریح نموده و افزود : تقویت روابط رسانه ای و رفت و آمدهای مرتب نمایندگان رسانه ای به توسعه روابط مردمی، گردشگری و نیز همکاری های اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان نیز بسیار کمک می کند.

وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به سفر اخیر خود به جمهوری اسلامی ایران و برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در کشورمان، دیدار و مذاکرات انجام گرفته در این سفر را برای گسترش همکاری های فرهنگی دو کشور بسیار مهم خواند. وی همچنین از مساعدت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهای رسمی ایران برای برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران نیز   قدردانی نمود. وی افزود: پس از برگشت از تهران دستور لازم به نهادهای مربوطه جهت تقویت روابط فرهنگی دو کشور را صادر نمودم و در آینده نزدیک برنامه ویژه ای درباره نتایج این سفر در تلویزیون دولتی جمهوری آذربایجان پخش خواهد شد. وی در این دیدار با اشاره به همکاری جمهوری آذربایجان و ایران در نهادهای بین المللی برای حفظ میراث فرهنگی مشترک مردم دو کشور گفت: نتیجه این همکاری ثبت عید نوروز و نان لواش به عنوان میراث فرهنگی مشترک دو کشور در فهرست یونسکو است. وی همچنین در این دیدار به عزم روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان برای تقویت روابط فیمابین اشاره نمود و گفت: این مهم ایجاب می کند تا در راستای تقویت روابط فرهنگی دو کشور بیشتر تلاش کنیم. در این دیدار جواد جهانگیرزاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو نیز در خصوص اهمیت توسعه همکاری های فرهنگی، اجتماعی و رسانه ای میان ایرلن و آذربایجان در تقویت مناسبات همه جانبه میان دو کشور صحبت نمود .

حسین انتظامی در دومین روز سفر خود به جمهوری آذربایجان از خبرگزاری 'آپا' مهمترین خبرگزاری غیردولتی جمهوری آذربایجان که بیشتر اخبار سیاسی را پوشش می دهد، بازدید و با رئیس این خبرگزاری دیدار و گفتگو نمود. انتظامی در این دیدار گفت: در دوره ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی گام های جدی در راستای روابط و دیپلماسی رسانه ای برداشته شده و در چهار سال گذشته تعداد دفاتر نمایندگی رسانه های خارجی فعال در تهران 20 درصد افزایش یافته است.. وی همچنین با اشاره به روابط رسانه های جمهوری اسلامی ایران با رسانه های خارجی گفت، در این راستا در سه سال گذشته 20 مورد خواهر خواندگی رسانه ای صورت گرفته است که امیدوارم در این زمینه با جمهوری آذربایجان نیز اقدام شود. در این دیدار وصاله ماهر قیزی رئیس خبرگزاری 'آپا ' نیز ضمن ارائه گزارشی در باره فعالیت این خبرگزاری اظهار داشت، در حال حاضر خبرهای این خبرگزاری به 6 زبان مختلف منتشر می شود و برنامه ریزی شده است که بخش فارسی 'آپا ' تا اواخر سال جاری میلادی راه اندازی و انتشار خبرهای به زبان فارسی در اوایل سال آینده میلادی آغاز شود. وی همچنین فعالیت موفقیت آمیز نمایندگی این خبرگزاری در تهران را خاطر نشان و در رابطه با مساعدت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه ابراز قدردانی کرد. ماهر قیزی همچنین در خصوص برقراری ارتباط مستقیم ' آپا ' و مبادله خبری با رسانه های جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی نمود.

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عصر این روز ضمن بازدید از  شبکه تلویزیون اجتماعی جمهوری آذربایجان و آشنایی نزدیک با فعالیت های فرهنگی و اجتماعی آن از نزدیک اشنا شد و با مسئولان این تلویزیون دیدار و گفتگو نمود. حسین انتظامی در این دیدار با تاکید بر اهمیت دیپلماسی فرهنگی و رسانه ای و انجام سفرهای متقابل هیات های رسانه ای در خدمت به منافع دو کشور، در مصاحبه با خبرنگار این شبکه تلوزیونی، آمادگی کشورمان برای ارائه هر گونه تسهیلات جهت تقویت روابط رسانه ای دو کشور را اعلام نمود. در این دیدار افلاطون آماش اف رئیس شورای ملی مطبوعات جمهوری آذربایجان نیز حضور داشت.

در این روز همچنین نشست مشترک رسانه ای ایران و آذربایجان با حضور هیئت رسانه ای و جواد جهانگیرزاده سفیر کشورمان و بیش از هفتاد نفر از اصحاب رسانه و مقامات جمهوری آذربایجان در باکو برگزار شد. در آغاز این نشست جواد جهانگیرزاده طی سخنانی با اشاره به توسعه قابل توجه روابط دو کشور در چند سال اخیر، سفرهای متقابل مقامات ایرانی و آذربایجانی در این زمینه را بسیار مهم خواند. وی همچنین با خاطرنشان کردن اراده سیاسی سران جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان جهت تحکیم روابط فیمابین، آن را برای توسعه روابط مردمی نیز بسیار موثر عنوان نمود حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست با اشاره به مشترکات تاریخی و دینی ایران و جمهوری آذربایجان تقویت دیپلماسی فرهنگی را در بسط روابط مردمی دو کشور مهم ارزیابی نمود. وی افزود: این نوع دیپلماسی بر مشترکات فرهنگی، دینی و معنوی تکیه دارد و نمایندگان رسانه ای، فرهنگی و هنرمندان می توانند در آن پیشتاز باشند. وی استقبال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان از سفرهای متقابل هیات رسانه ای دو کشور و نیز دایر شدن دفاتر رسانه های جمهوری آذربایجان در تهران را یاد آور شد و گفت: این رفت و آمدها زمینه برای خواهر خواندگی رسانه های دو کشور فراهم و به توسعه روابط رسانه ای ما کمک می کند. وی همچنین با اشاره به افزایش سفرهای گردشگری میان ایران و جمهوری آذربایجان گفت: با توسعه گردشگری، وحدت میان مردم برقرار و در چنین شرایطی بدخواهان نمی توانند خللی در روابط دو کشور ایجاد کنند. انتظامی خاطرنشان نمود: رسانه ها در حفظ و تقویت روابط دو کشور همسایه و دوست وظیفه خاص  دارند. حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست با تاکید بر این که در حال حاضر فضا برای گسترش هر چه بیشتر روابط ایران و جمهوری آذربایجان فراهم است، گفت: رسانه ها می توانند در این راستا نقش بسیار مهمی ایفا کنند. 

در این نشست مشترک رسانه ای آماشوف رییس شورای جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به امضای یادداشت تفاهم همکاری رسانه ای میان دو کشور در سال گذشته در تهران خواهان گسترش هرچه بیشتر همکاری های دو کشور در این زمینه شد. موسی قاسملی نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان، نیز برگزاری این قبیل نشست ها را در توسعه روابط رسانه ها موثر خواند و بر ضرورت دیدارهای پیگیرانه نمایندگان رسانه ای ایران و جمهوری آذربایجان تاکید نمود. همچنین حکمت محمد اف نماینده دیگر مجلس ملی جمهوری آذربایجان با تاکید بر این که روابط جمهوری آذربایجان باید هر چه بیشتر تقویت یابد آن را خواست مردم دو کشور عنوان نمود. وی با اشاره به حملات دشمنان به کشورهای اسلامی و ویران شدن برخی کشورها بر اثر این حملات در خاورمیانه گفت: با توجه به این شرایط و برای جلوگیری از آن ایران و جمهوری آذربایجان باید با یکدیگر متحد شوند و در کنار هم قرار گیرند. این نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان با اشاره به این که رویدادهای مربوط به ایران همواره در کانون توجه رسانه های جمهوری آذربایجان قرار گرفته، گفت: رسانه ها باید در راستای تقویت روابط دو کشور تلاش کنند. وی همچنین همکاری های جمهوری آذربایجان و ایران درسال های اخیر در حوزه های اقتصادی را بسیار موثر خواند و گفت: در حال حاضر حجم سرمایه گذاری بیش از 50 شرکت ایرانی فعال در اقتصاد جمهوری آذربایجان به دو میلیارد و 500 میلیون دلار می رسد. وی اجرای طرح های مشترک راه اندازی کارخانه های داروسازی و خودروسازی درجمهوری آذربایجان را نمونه بارز همکاری های موثر دو کشور در بخش اقتصادی خواند و افزود: جمهوری آذربایجان و ایران همچنین در سطح منطقه ای و با مشارکت روسیه در زمینه تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب همکاری می کنند که اجرای این طرح به توسعه منطقه کمک می کند. به گفته محمد اف رسانه های جمهوری آذربایجان و ایران در چنین شرایطی در زمینه رساندن اخبار دو کشور به یک دیگر نقش مهمی دارند.

در سومین روز سفر حسین انتظامی و هیئت همراه وی از چند مکان دیدنی شهر باکو دیدن نمودند و سپس در عصر همان روز به همراه جواد جهانگیرزاده سفیر کشورمان با 'علی حسن اف' معاون امور سیاسی و اجتماعی رئیس جمهوری آذربایجان که عالی ترین مفام رسانه ای این کشور نیز محسوب می شود، دیدار نمودند.

علی حسن اف در این دیدار با بیان اینکه روابط جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و اشاره به برگزاری هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران و نیز برنامه ریزی برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در آینده نزدیک در جمهوری آذربایجان گفت: ما از توسعه روابط فرهنگی و رسانه ای میان دو کشور استقبال می کنیم و آمادگی کامل برای تحکیم روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران را داریم. معاون امور سیاسی و اجتماعی رئیس جمهوری آذربایجان با تاکید بر اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی میان دو کشور، بر نقش گسترش گردشگری در بخش ها سلامت، تفریحی و تجاری تاکید نمود.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار گفت: برای جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با جمهوری آذربایجان در همه زمینه ها از اهمیت زیادی برخوردار است. حسین انتظامی افزود: ما آمادگی داریم با گسترش مبادلات فرهنگی و رسانه ای و تبادل هیات های روزنامه نگاری، زمینه آشنایی و علاقه مندی هر چه بیشتر شهروندان دو کشور برای سفر به کشورهای یکدیگر را فراهم کنیم.

حسین انتظامی در پایان این دیدار در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما در باره نتایج سفر خود به باکو و دیدار با مقامات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اصحاب رسانه جمهوری آذربایجان گفت، توسعه همکاری های رسانه ای میان ایران و جمهوری آذربایجان به تحکیم و همگرایی هرچه بیشتر روابط دو کشور می انجامد.
و افزود: تشویق روزنامه نگاران و رسانه های دو طرف در راستای ارتباطات بیشتر، توسعه خواهر خواندگی رسانه ها، پیگیری مسایل گردشگری میان ایران و جمهوری آذربایجان برای روابط دو کشور از اهمیت خاصی برخوردار است و امیدوارم که این سفر، مقدمه توسعه و تحکیم روابط رسانه ای میان دو کشور شود. وی با بیان اینکه ایران از ظرفیت خوب رسانه ای برخوردار است، گفت، این رسانه ها علاقه مند به گسترش روابط با کشورهای همسایه و پیگیری مسایل بین المللی هستند و این مهم می تواند در تقویت روابط دو جانبه موثر واقع شود.

 


١١:٢٢ - 1396/05/05    /    شماره : ٤٦٧٦٩٥    /    تعداد نمایش : ١٥١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران