گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفر وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران

سفر وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران

سفر وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران

 ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در راس هیئتی متشکل از 60 نفر هنرمندان برجسته این کشور روز یکشنبه 11 تیر ماه برای برگزاری هفته فرهنگی جمهوری آذربایچان در جمهوری اسلامی ایران ( 13 تا 17 تیرماه) وارد تهران شد و با مقامات و شخصیت های برجسته کشورمان دیدار و گفتگو نمود.

هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در روز سه شنبه 13 تیر ماه با سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تالار وحدت افتتاح شد و در ادامه مراسم گروه ارگستر جمهوری آذربایجان به اجرای برنامه پرداخت.

ابوالفضل قارایف در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در کشورمان گفت: برگزاری هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران نشانه بارزی از ریشه های عمیق تاریخی و روابط دوستانه بین ایران و آذربایجان و علاقمندی مردم دو کشور به یکدیگر است. وابط مردم دو کشور به لحاظ دینی، فرهنگی و جغرافیایی ریشه در گذشته های دور دارد و روابط امروز ما مورد حمایت و علاقمندی روسای جمهوری دو کشور است. تفاهمنامه و موافقنامه نامه های مختلفی میان ایران و آذربایجان به امضاد رسیده و دو کشور به کشورهای مهم منطقه تبدیل شده اند.

سید رضا صالحی‌امیری وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى نیز در این مراسم با اشاره به درخشش فرهنگ و تمدن آذربایجان در منطقه، از آن به عنوان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های دنیا یاد نموده و افزود: آذربایجانى‌ها مردمی نجيب هستند و براساس همين نجابت، نگاه ما به ميهمانان اين سرزمين مقدس ويژه است. هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان همزمان در سه نقطه از تهران و در اصفهان برگزار و فرهنگ و تمدن آذربايجان به ملت ايران معرفى خواهد شد.

صالحی‌امیری همچنين، با اذعان به اينكه زبان فرهنگ، زبان انسانیت، زبان معرفت، زبان اخلاق و زبان نوعدوستی است و انسان‌های فرهنگی هیچگاه با یکدیگر اختلاف پیدا نمی‌کنند، گفت: جامعه بزرگ آذرى‌ها در ايران نماد اخلاق و فضيلت و معرفت هستند و بيش از ٣ هزار سال در اين سرزمين قدمت دارند. وى افزود: زبان فاخر و شيرين آذری یکی از زبان‌های اصيل ایران است. از اين منظر، وقتی از آذربایجان صحبت می‌كنیم، از خانواده بزرگى ياد كرده‌ايم كه انسان‌های بزرگى در آن در دو سوى مرز با زبانى مشترک گفت‌وگو می‌کنند.

 

وی همچنین تأكيد نمود که باید از اختلافات كه خواسته دشمنان ماست پرهیز کنيم: چراكه از وحدت دو دولت، ملت‌ها سود مى‌برند و از اختلاف نیز تنها دشمنان سود خواهند برد.

صالحي‌اميري با بيان اينكه ايران ٧٥٦ كيلومتر مرز فيزيكى با جمهورى آذربايجان دارد، تأكيد نمود: با اين حال بين دو ملت ايران و آذربايجان، هيچگونه مرز فرهنگى وجود ندارد. وی همچنین با اشاره به اینکه برای توسعه ارتباطات فرهنگی باید زبان جدیدی خلق کنیم، از زبان فیلم، ادبیات، شعر، تئاتر، سینما، موسیقی، کتاب و .... به عنوان این زبان جدید یاد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى، فقر فرهنگى را دليل ظهور و بروز تروريسم در خاورميانه عنوان كرد و گفت: متأسفانه خاورمیانه در آتش خشم عناصر متحجر در حال سوختن است و تنها راه محو تفكر تروریسم در منطقه، تلاش حداکثری فرهنگی برای ایجاد اعتدال و عقلانيت فرهنگی در جهان اسلام است.

وی به نقش گفت‌وگوی فرهنگی بین نخبگان ايران و آذربايجان در تعميق روابط فرهنگى دو كشور اشاره كرد و نقش رسانه‌ها و گروه‌هاى هنرى و هنرمندان در اين باره را متذكر شد.

صالحى‌اميرى در پايان، يادآور گردید: به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نماینده دولت ایران اعلام می‌کنم هیچگونه محدودیتی برای توسعه روابط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با کشور آذربایجان نداریم و برگزاری هشت دوره مذاکرات رؤساى جمهوری دو کشور در ٤ سال اخير، دليل روشنی بر توسعه همه جانبه روابط با آذربايجان است.

در این مراسم ابراهيمى‌تركمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز گفت: در تاريخ نام باكو، شيروان، گنجه و تبريز و اردبيل، به عنوان كانون‌هاى توليد فرهنگ و فضيلت و مدارا و همزيستى آمده است. امروز ما در جهان فرهنگ، صداى واحدى هستيم. هفته فرهنگى آذربايجان در ايران نه تنها معرفى فرهنگ اين كشور است، بلكه نمايانگر اشتراكات فرهنگى دو كشور نيز مي‌باشد و يقين داريم كه توسعه روابط همه جانبه دو كشور قبل از تعاملات سياسى و اقتصادى از رهگذر فرهنگى ممكن است.

ابوالفضل قارایف در روز  افتتاحیه هفته فرهنگی جمهوری اذربایجان همچنین ضمن حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با خانم اشرف بروجردی، رییس این سازمان دیدار و در خصوص همکاری های مشترک گفتگو نمود.

وی در این دیدار با تأكيد بر اهميت توسعه روابط فرهنگي بين ايران و آذربايجان گفت: در سال های ‌هاي اخير، رؤساي دو كشور چندین بار با يكديگر ديدار نمودند و امروز وظيفه ماست كه به عنوان متوليان فرهنگي اين مسير را در جهت توسعه روابط فرهنگي في مابين، ادامه دهيم. وی از راه‌اندازي حدود 3 هزار كتابخانه در اين كشور ياد نموده و افزود: در راستاي توسعه همكاري‌هاي بين ايران و آذربايجان بايد بسترهاي لازم جهت تعامل بيشتر بين انديشمندان و نخبگان دو كشور مهيا شود.

بروجردي، رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز گفت در اين مركز، اين فرصت براي اصحاب فكر، دانشمندان، انديشمندان و متفكران ايراني و خارجي فراهم است تا از اين منابع استفاده كنند. وی در پايان سخنان خود، آمادگي سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران را براي تعامل و تبادل منابع دست اول تاريخي و اسناد قديمي با آذربايجان، اعلام نمود.

در اين ديدار طرفين ضمن تاکید بر تمديد تفاهمنامه همكاري في مابين دو مركز و تبديل آن به توافقنامه همكاري جهت توسعه روابط فرهنگي و علمي بين ايران و آذربايجان و همچنين، بازديد هيأت آذري از سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، پايان يافت.

در ادامه برگزاری برنامه های هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در تهران، نمایشگاه عکس « آذربایجان امروز » برگرفته از آثار هنرمندان آذری نیز در صبح روز 14 تیر ماه با حضور وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان، رییس فرهنگستان هنر کشورمان، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو و جمعی از مردم هنردوست کشورمان در محل فرهنگستان هنر افتتاح شد.

در ادامه برنامه های هفته فرهنگی، ابوالفضل قارایف به استان اصفهان سفر نمود. وی در دیدار با استاندار اصفهان با بیان اینکه مشترکات فرهنگی، تاریخی و دینی دو کشور باعث نزدیکی دو ملت با یکدیگر شده است، گفت: ما خواهان تعامل و ارتباط دو ملت با هم هستیم. سفر به اصفهان بویژه دیدار با شما برای من فرصت طلایی برای آشنایی بیشتر با پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی گردید. وی همچنین با بیان اینکه در آینده توریست های زیادتری از آذربایجان به اصفهان سفر خواهند کرد، افزود: شرایطی فراهم خواهد شد که همکاری های خود را گسترش دهیم . 

در این دیدار دکتر زرگرپور استاندار آذربایجان نیز گفت: اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و آذربایجان به حدی است که گردشگران دو کشور تصور می کنند در وطن خود هستند. وی در این دیدار همچنین با بیان ظرفیت ها و پتانسیل اصفهان در بخش های مختلف تصریح نمود: اصفهان در مرکز ایران واقع شده است و با سابقه 10 هزار ساله 4 دوره پایتخت ایران بزرگ بوده است.

طی برگزاری هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان هفته فيلم این کشور نیز با حضور  حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان، سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و جمعي از مردم هنردوست كشورمان با نمايش فيلم «نبات» ( با موضوع جنگ قره باغ ) در فرهنگ سرای ارسباران افتتاح شد. طی هفته سينمايي علاوه بر فيلم «نبات» به كارگرداني شامل علي اف و بازي فاطمه معتمد آريا، فيلم‌هاي «بوته» به كارگرداني القار نجف، «درس» به كارگرداني رافيق علي اف و جاويد، «خاطره‌هاي نيمه تمام»، و «بياباني» از توليدات فاخر سينماي آذربايجان در فرهنگسراي ارسباران نیز به نمايش در آمد.

 ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در پایان سفر شش روزه خود به جمهوری اسلامی ایران به استان اردبیل سفر و با مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز دیدار نمود. قارایف در این دیدار اعلام کرد: با توجه به افزایش تعداد گردشگران ایرانی به جمهوری آذربایجان ترتیباتی اتخاذ شده است که گردشگران ایرانی بتوانند با مراجعه به سامانه اینترنتی آسان ویزا روادید ورود به این کشور را طی یک ساعت دریافت نمایند. وی همچنین افزود با توجه به وابستگی علایق دیرینه و عمیق و مشترکات دینی و زبانی بین ایران و آذربایجان، لازم است که روابط دوستانه و سفرهای دوجانبه با اهداف فرهنگی، هنری، گردشگری، تجاری، درمانی و.... بیش از پیش افزایش یابد. 

 


١٥:١٨ - 1396/04/17    /    شماره : ٤٦٤٩٠٠    /    تعداد نمایش : ١٢١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران