گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دیدار وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در تهران


  چاپ        ارسال به دوست

سفر وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران

دیدار وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در تهران

سپهبد ذاکر حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به دعوت رسمی حسین دهقان، وزیر دفاع ایران مورخ 1/27/ 96 در صدر یک هیات بلند پایه دفاعی- نظامی برای انجام یک سفر دو روزه وارد تهران شد.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در این سفر علاوه بر دیدار و مذاکره با وزیر دفاع ایران، با مقامات بلند پایه سیاسی کشورمان از جمله علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه منطقه ای و بین المللی مذاکره نمود. وی همچنین از نمایشگاه دستاوردهای صنایع دفای جمهوری اسلامی ایران نیز بازدید بعمل آورد.

در روز اول سفر سپهبد حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان پس از انجام مراسم استقبال رسمی از سوی سردار دهقان وزیر دفاع کشورمان و ادای احترام وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به شهدای گمنام دفاع مقدس، مذاکرات وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار گردید.

در این مذاکره سردار دهقان با اشاره به اشتراکات و پیوستگی های دو ملت ایران و آذربایجان در حوزه های تمدنی، فرهنگی، دینی، تاریخی و قومی که یک پدیده کم نظیر در جهان است تصریح نمود: دیدارهای متعدد رهبران دو کشور و تعاملات فی مابین در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نشان از روند صعودی مناسبات دارد.

سردار دهقان افزود :شایسته است که این روند در حوزه دفاعی-نظامی نیز روند صعودی داشته باشد و اجازه ندهیم عوامل بیرونی این روند را مخدوش کنند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران همچنین با تبیین شرایط منطقه خاطر نشان کرد : امروز نه تنها منطقه ، بلکه جهان گرفتار جریانات تروریستی داعش، جبهه النصره و گروه های افراطی وابسته به تفکرات تکفیری - وهابی و سیاست های تجاوزکارانه آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان هستند و بخصوص مردم فلسطین، سوریه، عراق و یمن از این بلای خانمان سوز در رنج و مشقت فراوان قرار دارند.

سردار دهقان تصریح کرد: مجموعه این شرایط سبب انباشت تهدیدات، بی ثباتی و ناامنی در منطقه غرب آسیا شده و طبیعی است که اگر کشورها سیاست مسئولانه ای در مقابله با این ناامنی اتخاذ نکنند این بحران روز به روز افزایش یافته و دامن آنان را نیز فرا خواهد گرفت.
وزیر دفاع کشورمان همچنین افزود: با توجه به این شرایط معتقدیم منطقه ظرفیت بحران و ناامنی دیگری را ندارد و امیدواریم جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مناقشه قره باغ با پایبندی واقعی به حل مسالمت آمیز بحران اجازه ندهند بیگانگان و نااهلان در این موضوع دخالت کرده ، موجب تصاعد بحران شوند.

در ادامه این مذاکره سپهبد حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران از ایران اسلامی به عنوان یک کشور دوست و برادر یاد کرد و افزود: ما خواستار توسعه همکاری های دفاعی- نظامی هستیم و مذاکرات اخیر رهبران دو کشور شرایط توسعه ی همکاری های فی ما بین را کاملاً فراهم کرده است.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان تأکید کرد: جمهوری آذربایجان به حفظ امنیت مرزهای دو کشور متعهد است و اجازه نخواهد داد تا امنیت و آرامش این مرزها مخدوش گردد. وی با تبریک روز ارتش جمهوری اسلامی ایران ، بر گسترش صلح، ثبات و امنیت پایدار در منطقه تأکید کرد.

 


١٥:٥٥ - 1396/02/04    /    شماره : ٤٥١٤٠١    /    تعداد نمایش : ١٠٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران