گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
بخش فرهنگی
 

روابط فرهنگی

باسمه تعالی

گزارش هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان 

مهرماه 1390

 هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با حداکثر هماهنگی طرف های زیربط ایرانی و آذری از 11 الی 15 مهرماه 1390 در دو شهر باکو و گنجه برگزار شده و مورد استقبال مردم و علاقه مندان فرهنگ ایران قرار گرفت.

برخی از برنامه های تنظیمی برای اجرا در این هفته عبارت بودند از : نمایشگاه عکس و تابلوهای تاریخی "ايران در گذر زمان"، نمونه هاي شعر و ادب فارسي، هنرهاي تجسمي، تابلوهاي نقاشي، موسيقي ايراني، تئاتر، لباس هاي محلي، رسانه هاي ديجيتالي، فرش دستباف و كتاب از بخش هاي نمايشگاه آثار هنرمندان ايراني در هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان.

  الف : برنامه های روز اول هفته فرهنگی  

•       ورود هیات رسمی به باکو :  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه صبح روز 11 مهرماه با استقبال رسمی سفير جمهوري اسلامي ايران در باكو و عدالت ولي اف قائم مقام وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان وارد فرودگاه باكو شد.

حسینی در بدو ورود با هماهنگی بخش مطبوعات سفارت درخصوص اهداف سفر و برنامه های هفته فرهنگی با خبرنگاران گفتگو کرد .

•       دیدار با رئیس جمهور آذربایجان  

ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با رييس جمهوري آذربايجان مهمترین دیدار رسمی وی در بدو ورودش به این کشور بود.

در اين ديدار كه عصر روز دوشنبه انجام شد، دو طرف توسعه روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان را مورد بررسي قرار دادند.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين ديدار سلام گرم دكتر محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران به رييس جمهور آذربايجان را ابلاغ نمود . الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان هم ضمن تشکر از محبت رئیس جمهور کشورمان و ابراز خرسندی از تشکیل هفته فرهنگی جمهوری اسلامی در باکو و گنجه گفت ایران و جمهوری آذربایجان با توجه به مشترکات فرهنگی و دینی می توانند روابط خوب و گسترده ای داشته باشند.

رييس جمهور آذربايجان از اينكه هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اين كشور برگزار مي شود، ابراز خشنودی كرد و افزود توجه رييس جمهور آذربايجان به برگزاري هفته فرهنگي ايران در اين كشور نشاندهنده علايق وي به مسايل فرهنگي است.

•       ملاقات با وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان

حسینی در اولین روز سفر به باکو با ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان طی دو نشست مذاکره نمود.

در این دیدار هیات همراه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، دکتر بهرامی سفیرج.ا.ایران، نمایندگان دیپلماتیک کشورمان، ابراهیم نوری رایزن فرهنگی ج.ا.ایران و نمایندگان رسانه های خبری ایران و جمهوری آذربایجان حضور داشتند.

جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهروز جعفری نماینده مردم سمیرم در مجلس، مهدي ايماني پور معاون بين الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و علي اسماعيلي مديركل حوزه وزارتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حسینی را در این ملاقات همراهی نمودند.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار با اشاره به این که بعد از 20 سال نخستین رویداد بزرگ فرهنگی ایران درجمهوری آذربایجان با نام هفته فرهنگی صورت گرفت، گفت این فعالیت های فرهنگی فصل جدیدی در روابط دو کشور دوست و همسایه است.

وی درباره مشترکات فراوان فرهنگی، تاریخی و دینی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی گفت اراده سیاسی مسئولان دو کشور بر گسترش روابط به ویژه در زمینه فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به برنامه های هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در سال گذشته در ایران اشاره کرد و از ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری آذربایجان خواست کوشش کند تا مفاد موافقنامه فرهنگی پارسال اجرایی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری های مشترک سینمایی و شرکت در همایش های فرهنگی هنری جمهوری آذربایجان، از همتای خود خواست که جمهوری آذربایجان در جشنواره های فرهنگی بین المللی تهران فعالانه شرکت کند. وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان نیز ارتباطات فرهنگی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را از منظر نزدیکی مردم دو کشور مهم خواند و تاکید کرد گسترش مناسبات فرهنگی باید در اولویت باشد.

قارایف از مشاهیری چون نظامی گنجوی و شهریار به عنوان پل های فرهنگی پیوند دهنده دو ملت یاد کرد و گفت: آرزو داریم میراث مشترک فرهنگی دو کشور گسترش یابد.

•       افتتاح رسمی مراسم هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درشهر باکو

مراسم افتتاح رسمی هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درجمهوری آذربایجان در روز اول حضور هیات ایرانی در سالن "مقام" باکو و با حضور وزاری فرهنگ دو کشور، مسئولین فرهنگی، هنری، برخی از مسئولین وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، سفرای دوکشور، و هنر دوستان آذری و ایرانی برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید شروع شد و سپس دکتر بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو ضمن خوش آمدگویی به مدعوین بر اهمیت تاریخی و سیاسی این هفته در روابط دوکشور و لزوم ادامه و گسترش مناسبات فرهنگی دوکشور به عنوان نزدیکترین فرهنگ های منطقه تاکید کرد. سپس برنامه های فرهنگی معرفی هنر ایران ، و اجرای موسیقی سنتی گروه بیدل به رهبری حسام الدین سراج انجام شد.

 •       افتتاح نمایشگاه آثار هنری جمهوری اسلامی ایران در باکو  

نمایشگاه آثار هنرمندان ايراني عصر دوشنبه 11 مهرماه 1390 همزمان با آغاز هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، توسط سيد محمد حسيني وزير فرهنگ وارشاد اسلامي و ابوالفضل قارايف وزير فرهنگ وگردشگري آذربايجان در مركز موزه فرش باكو افتتاح شد.

در این مراسم دو وزیر طی سخنرانی ضمن خوشآمدگویی به مدعوین درخصوص برگزاری و اهمیت مناسبات فرهنگی دو کشور توضیحاتی رائه دادند.

 مراسم گشایش نمايشگاه فرهنگي و هنری ج.ا.ایران در باکو با حضور گسترده و پوشش خبری رسانه های ج.آذربایجان و نمایندگی خبرگزاری ج.ا.ایران و صدا و سیمای ج.ا.ایر ان در باکو برگزار شد.

 

پس از گشایش رسمی نمایشگاه آثار هنری ایران، مسئولان حاضر و دست اندر کاران هنری  دو کشور، هنرمندان، خبرنگاران رسانه ها، ایرانیان مقیم و مردم مسلمان و فرهنگ دوست جمهوری آذربایجان از بخش های مختلف این نمایشگاه بازدید کردند.

 ايران در گذر زمان، نمونه هاي شعر و ادب فارسي، هنرهاي تجسمي، تابلوهاي نقاشي، موسيقي ايراني، تئاتر، لباس هاي محلي، رسانه هاي ديجيتالي، فرش دستباف و كتاب از بخش هاي نمايشگاه آثار هنرمندان ايراني بود.

نگارگري، خطاطي، نقاشي ، گرافيگ، مليله كاري، منبت كاري، صنايع دستي، ميناكاري، مينياتور و شيشه گري از ديگر آثار هنرمندان ايراني است كه در هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان به نمايش در آمد  و مورد استقبال شایانی قرار گرفت.

 •       نمایش فیلم های ایرانی  

نمایش فیلم های سینمایی ایران در موزه مرکزی جمهوری آذربایجان از دیگر برنامه های پر طرفدار هفته فرهنگی بود که در روزهای مختلف برگزار و مورد استقبال قرارگرفت.

در جریان هفته فرهنگي ج.ا.ايران در جمهوري آذربايجان، چهار فیلم سینمایی برای علاقمندان فیلم و هنرمندان ج.آذربایجان در باکو به نمایش در آمد.

فیلم های سینمایی آسمان هشتم (1389) به کارگردانی حسن نجفی، بيد مجنون (1383) به کارگردانی مجید مجیدی، سرزمين خورشيد (1375) به كارگردانی احمدرضا درويش و ملک سلیمان(1387) به کارگردانی شهريار بحراني در طول این هفته فرهنگی به نمایش در آمد.

جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه شنبه 12 مهرماه 1390، در این نشست ظرفیتهای همکاری در زمینه فیلم و فیلم سازی بین دو کشور را بیش از سطح همکاری موجود دانست و گفت که دست اندرکاران سینمایی دو طرف باید تلاش کنند از این فرصتها و ظرفیت ها بطور مناسب استفاده کنند.

حسن نجفی نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی آسمان هشتم نیز با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های سینمای ملی ایران، زمینه را برای همکاریهای فرهنگی بین دو کشور مناسب ارزیابی کرد و حضور کارشناسان و فعالان عرصه سینمایی ایران در انتقال تجارب و دانش فنی برای ارتقای سینمای جمهوری آذربایجان را مهم دانست. وی با اشاره به مشترکات فرهنگی و دینی دو کشور یاد آور شد که با توجه به تاکید مسئولان، هنرمندان عرصه سینما باید تلاش جدی و عملی خود را برای ساخت و تهیه آثار سینمایی مشترک بکار گرفته و گامهای مثبتی را در راستای تحکیم روابط بردارند.

آقای نجفی با اشاره به تجربه موفق دو اثر قبلی خود (سهم گم شده و آسمان هشتم) که با حضور هنرمندان سینمایی دو کشور تهیه شده است، نسبت به افزایش سطح کیفی و کمی این تولیدات مشترک در آینده نزدیک ابراز امیدواری نمود.

ب: برنامه های روز دوم هفته فرهنگی

•       برگزاری محفل انس با قرآن کریم در باكو با حضور هیات رسمی ایران  

سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران روز سه شنبه 12/07/1390 در دومين روز سفرش به جمهوری آذربایجان در محفل انس با قرآن کریم در باکو شركت كرد.  

 

برگزاری محفل انس با قرآن از جمله برنامه های رسمی هفته فرهنگی ج.ا.ایران در ج.آذربایجان بود.

حسینی در اين مراسم كه شامگاه سه شنبه با حضور علما، شعرا و دوست داران فرهنگ و هنر ايراني در "خانه فرهنگ شهريار" رايزني فرهنگي ايران در باكو برگزار شد، طي سخناني قرآن را كتاب زندگي و رحمت الهي براي هدايت بشريت خواند .

 حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در ج.آذربایجان نیز طی سخنانی از جایگاه و اهمیت قرآن کریم به عنوان کتاب هدایت گر در زندگی انسان سخن گفت.

در ادامه این برنامه محمدرضا حق شناس و رضا گلشاهي دو تن از قاریان مشهور ایرانی و چند از قاریان جمهوری آذربایجان آیاتی از قرآن کریم تلاوت کردند که مورد تشویق و استقبال شرکت کنندگان قرارگرفت. برنامه جالب و متنوع این مراسم سوال از بخش های مختلف قرآن کریم از كوثر باباپور حافظ نوجوان قرآن از جمهوری اسلامی ایران بود مورد استقبال حضار قرار گرفت.

 •       رونمايي از كتاب ترجمه شرح عرفاني غزليات فضولي  

همزمان با هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، ترجمه جلد دوم كتاب شرح عرفاني غزليات فضولي به زبان ترکی آذربایجانی در باكو، رونمايي شد.

 در مراسم رونمايي اين كتاب، عسگر شاهي نويسنده، شاعر و مترجم اين كتاب نيز حضور داشت. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخنانی با اشاره به رونمايي كتاب شرح عرفاني غزليات محمد فضولي يادآور شد که  فضولي شاعري حكيم و فاضل بود و آثار فضولي به زبان ترکی آذربایجانی، فارسي و عربي نشانگر احاطه اين شاعر ارزشمند به علوم و مفاهيم اسلامي است .

  وی با بيان اينكه فضولي سرآمد تمام علوم دوران خود بود، تاكيد كرد: تمام آثار اين شاعر بزرگ اسلامي نشات گرفته از فرهنگ غني اسلامي است . وي تصريح كرد كه عشق به اهل بيت در تمام آثار فضولي مشاهده مي شود.

در اين كتاب 100 غزل از غزليات ملامحمد فضولي شرح و تفسير شده و پرفسور شاهين فاضل شاعر برجسته آذربايجانی اين كتاب را به زبان آذري ويرايش كرده است. در این مراسم از عسگر شاهي نويسنده، شاعر و مترجم اين كتاب و پرفسور شاهين فاضل ویرایشگر اصلی اين كتاب به لاتین آذری تقدیر بعمل آمد.

 •       کنفرانس شهریاران سخن؛ نقش نظامي گنجوي و شهريار در تعاملات فرهنگي دو کشور 

همزمان با برگزاري هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در باكو، نقش محمد حسين شهريار و نظامي گنجوي دو شاعر نامي، در تعاملات فرهنگي جمهوری اسلامی ایران با جمهوري آذربايجان در نشست علمي شهریاران سخن مورد بررسي قرار گرفت.

اين نشست علمي روز سه شنبه 13/07/1390 با حضور بيش از 70 نفر از ادبا، شعرا، اساتيد و انديشمندان ايراني و آذربایجانی در كتابخانه ملي جمهوري آذربايجان در باكو برگزار شد.

ابراهيم نوري رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در اين نشست گفت: " اين نخستين كنفرانسي است كه به صورت مشترك براي شاعران بلند آوازه اسلامي يعني شهريار و نظامي گنجوي برگزار مي شود". وی با اشاره به شخصيت شهريار و نظامي گنجوي در تعاملات فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان پيشنهاد كرد به منظور تحكيم روابط فرهنگي بين دو کشور، از اين پس كنفرانس هاي مشترك بيشتري در اين زمينه برگزار شود.

در ادامه اين نشست پرفسور واصم محمد علي اف شهريار شناس نامي جمهوري آذربايجان، شهريار و نظامي گنجوي را در دنياي شعر و ادب، شاعراني بزرگ و بلند آوازه دانست و گفت: كسي كه به دنبال لذت از شعر فارسي است بايد به اشعار اين دو شاعر نامي مراجعه كند.

در ابتدای این نشست آقای طاهر کریم اف رئیس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان، برگزاری این نشست علمی را موجب شناخت بیشتر اهالی فرهنگ و ادب و علاقمندان به شعر نظامی گنجوی و شهریار عنوان کرد.

استاد اصغر شاهی شاعر و ادیب معاصر جمهوری اسلامی ایران، استاد اسماعیل امینی شهریار شناس، دکتر محمد علی منفرد، مشاور وزیر فرهنگ و مسئول برگزاری هفته فرهنگی ج.ا.ایران، پروفسور شاهین فاضل ادیب، شاعر و ایران شناس جمهوری آذربایجان و چند تن از شاعران آذربایجانی مطالب و اشعاری را در رابطه با نظامی گنجوی و استاد شهریار و آثار گران قدر این دو شاعر نامي زبان و ادبیات فارسی ارائه کردند.

 •       دیدار با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان

در این روز، دیدار سید محمد حسینی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با الچین افندی اف معاون اول نخست وزير جمهوري آذربايجان نیز انجام شد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين ديدار با ابلاغ پيام دوستي ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران گفت كه تهران آمادگي دارد در تمام زمينه هاي علمي، عمراني، صنعتي و فرهنگي تجارب موفق خود را به جمهوري آذربايجان انتقال دهد.

 سيدمحمد حسيني افزود جمهوري اسلامي ايران در تمام سختي ها و خوشي ها در كنار جمهوري آذربايجان بوده و اين راهبرد همچنان به صورت مستمر ادامه خواهد داشت. وي با اهداي فيلم مستند آوارگان جنگ قره باغ به معاون اول نخست وزير جمهوري آذربايجان، اظهار داشت: در بخش سينمايي نيز ايران آمادگي دارد با هنرمندان و سينماگران جمهوري آذربايجان همكاري كند.

 معاون اول نخست وزير جمهوري آذربايجان هم در اين ديدار گفت كه ايران به عنوان يك كشور قدرتمند منطقه در تحولات سياسي نقش تعيين كننده اي دارد.

 الچين افندي اف با اشاره به پيشرفت هاي علمي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ج.ا.ایران خواست روابط دو كشور در زمينه هاي سينمايي ،‌هنري و ‌ادبي گسترش يابد. وي همچنين از جمهوري اسلامي ايران خواست با اعزام متخصصين و كارشناسان هنري در زمينه حفظ نسخ خطي و آثار ارزشمند هنرمندان جمهوري آذربايجان به اين كشور كمك كند.

 

ج: برنامه های روز سوم هفته فرهنگی

در روزسوم برنامه های نمایشگاه، اجرای موسیقی های سنتی و محلی ایرانی در سالن مقام، نمایش فیلم و سایر برنامه های فرهنگی در باکو ادامه یافت و همزمان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات ایرانی به همراه تعدادی از هنرمندان ج.ا.ایران به شهر تاریخی گنجه سفر نمودند و همزمان با برگزاري هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان روز چهارشنبه 13/07/1390 با سفر به گنجه از مكان هاي مذهبي و تاريخي اين شهر ديدن كردند.

 سيد محمد حسيني روز چهارشنبه در هنگام استقبال وی در دانشگاه گنجه، طی بیاناتی گفت: نظامي شاعر بلندآوازه اسلامي همواره در اشعار خود به اخلاق، ادب و موهبت هاي الهي توجه جدي داشت.

 وي، جايگاه ارزنده نظامي گنجوي در بين شعراي نامي جهان را ياد آورشد و گفت: تاثير اشعار گنجوي بر مردم ايران و جمهوري آذربايجان به حدي است كه آنان به اشعار نظامي گنجوي عشق حقيقي دارند.

 وزير فرهنگ وارشاد اسلامي با اشاره به مفاهيم عرفاني هفت پيكر، مخزن الاسرار و ليلي مجنون آثار مشهور نظامي گنجوي، تاكيد كرد: هفت پيكر نظامي، آكنده از مفاهيم عرفاني و ادبي است.  حسيني سپس چند بيت از اشعار برگزيده نظامي گنجوي را براي اساتيد گنجه اي قرائت كرد و براي نظامي شناسان اين دانشگاه به تفصيل توضيح داد.

 در پايان اين مراسم بسياري از نظامي شناسان دانشگاه گنجه از اينكه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي توانست شخصيت نظامي گنجوي را به خوبي تبيين كند، از وی تقدير كردند.

همچنین طی مراسم بسیار دل انگیز و بدیعی در دانشگاه گنجه هفت نوجوان گنجه اي منظومه هفت پيكر نظامي گنجوي را اجرا كردند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به همراه هیات رسمی و جمعی از هنرمندان اعزامی در سفر به گنجه از مقبره نظامي گنجوي شاعر بزرگ ديدن كردند.

 وزيرو هيات همراه با حضور در مقبره نظامي گنجوي از بخش هاي مختلف آرامگاه اين شاعر بلند آوازه ديدن كردند و همراه با قرائت فاتحه بر مزار نظامي گنجوي با نثار گل بر مزار اين شاعر قرن ششم هجري اداي احترام كرد. وزير فرهنگ وارشاد اسلامي سپس با حضور در مسجد تاريخي شاه عباس شهر گنجه و اقامه نماز ظهر و عصر از بخش هاي مختلف اين مسجد نیز ديدن كرد.

 ج: برنامه های روز چهارم  و پنجم هفته فرهنگی ج.ا.ایران

درتاریخ 14و 15/7/90 چهارمین و پنجمین روز فرهنگی ایران در تداوم برنامه های هفته فرهنگی ج.ا.ایران در ج.آذربایجان با برنامه های متنوع فرهنگی و هنری با حضور هنرمندان کشورمان در شهر گنجه برگزار شد.

 فیلم سینمایی بید مجنون به کارگردانی مجید مجیدی برای شرکت کنندگان که شامل مقامات، دانشگاهیان، هنرمندان و مردم شهر گنجه بودند به نمایش در آمد. تماشاگران این فیلم توسط فرمانداری گنجه دعوت شده بودند و استقبال از این نمایش کم نظیر بود.

  برگزاری نمایشگاه فرهنگی و هنری منتخب آثاری از هنرمندان برجسته ایرانی در سالن درام تئاتر شهر گنجه از دیگر برنامه های این روز بود که با ایجاد کارگاه خوش نویسی، نقاشی و طراحی با حضور هنرمندان مرتبط و ارایه آثار صورت گرفت و این نمایشگاه نیز استقبال شایان توجه مردم  گنجه مواجه شد.

اجرایی موسیقی توسط گروه موسیقی دالغا از برنامه های متنوع و جذاب دیگر روز فرهنگی ایران در شهر گنجه بود که با استقبال کم نظیر مقامات محلی، اساتید دانشگاه، هنرمندان و مردم روبرو شد و بارها برنامه این گروه موسیقی مورد تشویق حاضران قرار گرفت.

 اجرای برنامه تئاترعروسکی به مناسبت برگزاری هفته فرهنگی در خانه فرهنگ شهریار

مراسم تئاترعروسکی به مناسبت برگزاری هفته فرهنگی ج.ا.ایران در ج.آذربایجان روز جمعه 15/7/1390 در خانه فرهنگ شهریار رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در باکو برگزار شد.

این مراسم با قرائت قرآن توسط ابراهیم محمداف کودک خردسال آغاز شد. با توجه به عدم حضور گروه تئاتر عروسکی از ج.ا.ایران که از برنامه های هفته فرهنگی بود، این برنامه توسط گروه تئاتر خانه فرهنگ شهریار با هدف نشر فرهنگ و آداب ایران اسلامی به اجرا درآمد.

در این مراسم بیش از دویست و پنجاه نفر از کودکان آذربایجانی که با هماهنگی قبلی از کودکستان ها در محل حضور یافته بودند با شور و حال زایدالوصف حاضرین برگزار گردیدند.

در پایان مراسم هدایای تهیه شده ویژه کودکان به آنها و همچنین از هدایای ارسالی از مرکز به اولیای ایشان تقدیم شد

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران